SHOW RESULTS WILL BE NOW PLACED UNDER THE CAVIES PICTURES ON BOAR AND SOW PAGES!
Show Results 2018
********************************************************************
Lincolnshire Cavy Club National Championship Show & Also holding the Teddy Cavy Club 22/09/18
Teddy Cavy Club Results :-
Mable - Roan AD Teddy Sow - 1st/4
Mable - Roan AA Teddy Sow - 1st/9
Mable - Roan AA B/S (Best Roan) - 1st/13
Mable - Best Sow - 1st
MABLE WON BEST IN SHOW OUT OF 66 TEDDIES!
George - Tri AD Teddy - 1st
George - Tri AA Teddy Boar - 1st
George - Tri AA B/S ( Best Tri) - 1st
George - Best Boar - 1st
George won RESERVE BEST IN SHOW!
Fizzle - Roan AD Teddy Boar - 1st
Fizzle - Roan AA Teddy Boar - 1st
Fizzle - Roan AA B/S Teddy - 2nd
Fizzle - Best Boar - 2nd
Fizzle won 4th Best in Show
Murphy - Tri AD Teddy Boar - 2nd
Murphy - Tri AA Boar - 3rd
Haribo - Bi AD Teddy Boar - 3rd
Red - Solid U/5 Teddy Boar - 1st
Red - Solid U/5 AA Boar - 1st
Red - Solid AA B/S - 2nd
Vanilla - Tri U/5 Teddy Boar - 2nd
Vanilla won a Judges Special.
Lincolnshire Cavy Club Results:-
George - Tri/Bi AD Teddy - 1st
George - Coated Challenge AD - 3rd
Mable - Roan AD Teddy - 1st
George won BEST ADULT TEDDY AND BEST TEDDY OVERALL
***************************************************
East Yorkshire Fur & Feather Society 09/09/18
George - Teddy AD Boar - 1st/7
Murphy - Teddy AD Boar - 2nd
Bounty - Teddy AD Boar - 3rd
Mable - Teddy AD Sow - 1st
Chase - Teddy 5/8 - 1st
Brinley - Teddy 5/8 - 2nd
Vanilla - Teddy U/5 - 1st
Red - Teddy U/5 - 2nd
George - Non Self Chall AD - 1st
George - Non Self Chall AA - 1st
George - AA AV Boar - 1st
George - Grand Challenge AA AV - 1st/53
Mable - Non Self Chall AD - 3rd
George won BEST IN SHOW
***********************************************
Thornton Le Dale Show 08/0818
Mable - Teddy AD Sow - 1st/6
George - Teddy AD Boar - 2nd/5
Bounty - 5/8 Teddy - 1st
Murphy - 5/8 Teddy - 2nd
Mable - Non Self Chall AA - 2nd
**************************************************
Driffield Show 18/07/18
**************************************************
East Yorkshire Cavy Club 13/05/18
Pumpkin - Teddy AD Sow - 1st
George - Teddy AD Boar 1st
Mable - Teddy 5/8 Sow - 1st
Bounty - Teddy 5/8 Boar - 1st
Rolo - Teddy U/5 Boar - 1st
Pumpkin - Non Self Chall AD - 2nd
George - Non Self Chall AD - 1st
George - Non Self Chall AA - 1st
George - Boar AA - 1st
George - Grand Chall AA AV - 2nd
(George won Reserve BIS)
Mable - Non Self Chall 5/8 - 1st
Mable - Non Self Chall AA - 2nd
Mable - Sow AA - 3rd
******************************************************
Birmingham Cavy Club 08/04/18 (Holding the Teddy Club)
Pumpkin - Teddy AD Bi/Agouti Bi - 1st (Best Bi/Agouti Bi)
Bounty - Teddy U/5 Tri/Agouti Tri Boar - 1st (Best Boar and best Tri/Agouti Tri)
East Yorkshire Cavy Club 11/03/18
Pumpkin - Teddy AD - 1st
Haribo - Teddy AD - 2nd
Fizzle - Teddy AD - 3rd
Mable - Teddy 5/8 - 1st
Jelly - Teddy U/5 - 1st
Mable - Non Self Chall 5/8 - 1st
Mable - Non Self Chall AA - 1st (Best Non Self)
Mable - Sow AA AV - 2nd
Mable - Grand Chall AA AV - 2nd
(Mable won Best Teddy & Reserve BIS)
Jelly - Non Self Chall U/5 - 2nd
*******************************************************
East Yorkshire Cavy Club 14/02/18
Pumpkin - Teddy AD Sow - 1st
Puzzle - Teddy AD Sow - 2nd
Fizzle - 5/8 Teddy Boar - 1st
George - 5/8 Teddy Boar - 2nd
Maple - U/5 Teddy Sow -2nd
Fizzle - Challenge 5/8 - 2nd
Fizzle - AA Non Self - 3rd
Fizzle won best Teddy
****************************************************
**Show Results 2017**
East Yorkshire Cavy Club 14/05/17
Ronald - Teddy AD Boar - 1st
Basil - Teddy AD Boar - 2nd
Zelda - Teddy 5/8 - 1st
Pumpkin - Teddy 5/8 - 2nd
Popsicle - Teddy U/5 - 1st
Ronald - BOAR AA - 1st
Ronald - Non Self Chal AD - 2nd
Zelda - Non Self Chall 5/8 - 2nd
Popsicle - Non Self Chall U/5 - 1st
Popsicle - Non Self Chall AA - 3rd
Popsicle - SOW AA - 3rd
Popsicle - Grand Challenge - 3rd
POPSICLE got 3rd Best in show
*************************************************************
Sheffield & District Cavy Club 30/04/17
Judge: G Thorpe
Basil - Teddy AD Bi - 1st
Ronald - Teddy AD Bi - 2nd
Secret - Teddy AD Tri - 1st
Pumpkin - Teddy 5/8 Bi - 1st
Pumpkin - Novelty Class (Prettiest sow) - 2nd/24
Zelda - Teddy 5/8 Tri - 1st
Popsicle - Teddy U/5 Tri - 1st
Pumpkin - Coated Challenge 5/8 - 3rd
Zelda - Coated Challenge 5/8 - 1st
Zelda - Non Self Challenge AV 5/8 - 1st
Zelda - Non Self Challenge AV AA - 1st
Zelda - Grand Challenge - 1st/81
Zelda won BEST IN SHOW!
Popsicle - Coated Challenge U/5 - 2nd
Popsicle - Non Self Challenge AV U/5 - 2nd
**************************************************
Sheffield & District Cavy Club
Judge: J Fort
Dolly - Teddy AD Sow - 1st
King - Teddy AD Boar - 1st
Ronald - Teddy 5/8 - 1st
Basil - Teddy 5/8 - 2nd
Zelda - Teddy U/5 - 1st
Pumpkin - Teddy U/5 - 2nd
Dolly - SOW AA - 1st
Dolly - Non Self Challenge AD - 2nd
Dolly - Non Self Challenge AA - 3rd
King - BOAR AA - 3rd
King - Non Self Challenge AD - 3rd
Ronald - Non Self Challenge 5/8 - 1st
Ronald - Non Self Challenge AA - 2nd
Ronald - Grand Challenge - 2nd
RONALD GOT RESERVE BEST IN SHOW
Basil - Non Self Challenge 5/8 - 3rd
Zelda - Sow AA - 2nd
Zelda - Non Self Challenge U/5 - 2nd
**************************************************************************
Lincolnshire Cavy Club March 17
Judge: P.Nunn
Skyler - Teddy AD Roan - 1st
Skyler - Coated Challenge AD - 3rd
King - Teddy Tri/Bi AD - 2nd
Basil - Teddy Agouti Bi/Bi AD - 1st
Ronald - Teddy Agouti Bi/Bi AD - 2nd
Pumpkin - Teddy Bi/Tri 5/8 - 1st
Pumpkin - Teddy Non Self Challenge 5/8 - 1st
Pumpkin - Challenge AV 5/8 - 1st/50
Pumpkin - Coated Challenge 5/8 - 1st
Pumpkin - Best Non Self AA - 2nd
Pumpkin - Grand Challenge AA AV - 3rd/154
Pumpkin won 3rd BIS out of 154
Judge: P.Wardman (Teddy Side)
We also did well on the Teddy Cavy Club side,
winning Best Tri/Agouti Tri with Dolly Mixture and Ronald winning judges special.
East Yorkshire Fur & Feather Society
Judge: Adam Collier
Icing - Teddy AD - 1st
Florentina - Teddy AD - 2nd
Ronald - Teddy 5/8 - 1st
Basil - Teddy 5/8 - 2nd
Pumpkin - Teddy U/5 - 1st
Zelda - Teddy U/5 - 2nd
Mr Darcy - Long Haired 5/8 - 1st
Magic Moments - Long Haired 5/8 - 2nd
Icing WON BEST OF BREED.
Icing - Non Self Challenge AD - 2nd
Ronald - Non Self 5/8 - 3rd
Pumpkin - Non Self U/5 - 2nd
Mr Darcy - Non Self 5/8 - 2nd
Mr Darcy - Boar AA AV - 3rd
*************************************************************
**Show Results 2016**
Sheffield & District Cavy Club
Louie - Teddy AD Boar - 1st
Honey-Suckle - Teddy AD Sow - 1st
Zeb - Teddy AD Sow - 2nd
Icing - Teddy 5/8 - 1st
Big Bertha - Teddy 5/8 - 2nd
Jericho - Teddy U/5 - 1st
Humour - Teddy U/5 - 2nd
McFlurry - Alpaca 5/8 - 1st
McFlurry - Long Haired Challenge 5/8 - 1st
McFlurry - Non Self Challenge AV 5/8 - 1st
McFurry - Non Self Challenge AV AA - 2nd
Jericho - Coated Challenge U/5 - 1st
Jericho - Non Self Challenge U/5 AA - 1st
***************************************************************
Durham & Northumberland CC 13/11/16
Louie - Teddy AD - 1st
Zeb - Teddy AD - 2nd
Honey Suckle - Teddy AD - 3rd
Louie - Non Self Challenge AD - 1st
Louie - Non Self Challenge AA - 1st
Louie - Boar Challenge AA AV - 1st
Louie - Challenge AA AV - 1st
Louie - Coated Challenge AD - 1st
Louie - Grand Challenge AA AA - 1st
Louie WON BEST IN SHOW! OUT OF 61
Icing - Teddy 5/8 - 1st
Icing - Non Self 5/8 - 1st
Icing - Sow Challenge AA - 1st
Icing - Non Self Challenge 5/8 - 1st
Icing - Coated Challenge 5/8 - 1st
Icing - Challenge AA AA - 2nd
Icing - Grand Challenge AA AV - 2nd
Icing WON RESERVE BEST IN SHOW
Humour - Teddy U/5 - 1st
Humour - Non Self U/5 - 1st
Humour - Coated Challenge U/5 - 1st
Humour - Non Self Challenge U/5 -1st
King - Teddy U/5 - 2nd
Foxy Feeling - Teddy U/5 - 3rd
********************************************************
Worth Valley Fanciers 01/10/16
Judge: S Davies
Honey Suckle - Teddy AD - 1st
Sweetpea - Teddy AD - 2nd
Jazz - Teddy AD - 3rd
Icing - Teddy 5/8 - 1st
Flower - Teddy U/5 - 3rd
Honey Suckle - Non Self Challenge AD - 3rd
Honey Suckle - Non Self Challenge AA - 3rd
Honey Suckle won Best Teddy Overall
*********************************************************
East Yorkshire Cavy Fanciers 11/09/16
Judge: P Jackson
Jazz - Teddy AD Boar - 1st
Louie - Teddy AD Boar - 2nd
Sweetpea - Teddy AD Sow - 1st
Icing - Teddy U/5 Sow - 1st
Icing - Non Self Challenge U/5 - 2nd
Malcourone - Teddy U/5 Boar - 2nd
Mcflurry - Long Haired 5/8 - 1st
McFlurry - Non Self Challenge 5/8 - 1st
McFlurry - Non Self Challenge AV AA - 3rd
McFlurry - Boar AV AA - 1st
McFlurry - Grand Challenge AV AA - 3rd (3rd BIS)
Sweetpea - Non self Challenge AD - 1st
Sweetpea - Non Self Challenge AV AA - 1st
Sweetpea - Sow AA AV - 1st
Sweetpea - Grand Challenge AV AA - 1st
BEST IN SHOW FOR SWEET PEA!
**********************************************
Wolsingham & Wear Valley Agricultural Show
Jazz - Teddy Adult - 1st
Louie - Teddy Adult - 2nd
Honey-Suckle - Teddy Adult - 3rd
Icing - Teddy U/5 - 1st
Dolly Mixture - Teddy U/5 - 2nd
McFlurry - Long Haired 5/8 - 1st
Jazz - N/Self Challenge Adult - 2nd
Jazz - Boar AV AA - 2nd
Doll-Mixture - N/Self Breeders U/5 - 2nd
Dolly-Mixture - N/Self Challenge U/5 - 2nd
McFlurry - N/Self Challenge 5/8 - 1st
McFlurry - Boar AV AA - 1st
Icing - N/Self Breeders U/5 - 1st
Icing - N/Self Challenge U/5 - 1st
Icing - Sow AV AA - 1st
Icing - Grand Challenge AV AA - 1st
Icing won BEST IN SHOW!
******************************************************
Burniston Agricultural Show
Jazz - Teddy Adult - 1st
Louie - Teddy Adult - 2nd
Dolly Mixture - Teddy U/5 - 1st
Icing - Teddy U/5 - 3rd
Dolly - Non self Challenege AV AA - 2nd
Dolly - Sow AV AA - 2nd
Dolly - Grand Challenge AV AA - 3rd (3rd BIS)
Jazz - Non Self Challenge AV AA - 1st
Jazz - Boar AV AA - 1st
Jazz - Grand Challenge AV AA - 1st
JAZZ WON BIS !!!!
*********************************************************
Egton Agricultural Show 25/08/16 Judge: M.Oulton
Honey-Suckle - Teddy Adult - 1st/14
Sweet Pea - Teddy Adult - 2nd/14
Louie - Teddy Adult - 3rd/14
Bean - Teddy U/5 - 2nd/10
Icing - Teddy U/5 - 3rd/10
Honey-Suckle - Challenge Non-Self AD - 1st
Honey-Suckle - Challenge AV AD - 1st
Honey-Suckle - Grand Challenge AV AA - 1st
Honey-Suckle - SOW AV AA - 1st
Honey-Suckle WON BEST IN SHOW!
***************************************************
Sheffield & District 18/07/16 Judge Brian Millin
We won most of the coloured classes along with winning Best non self AV U/5 with one of the young boars.
***************************************************
National Cavy Club Birmingham 16/07/16
Teddy Cavy Club Judge: Paul Conway
Joy - Best roan/Aoc
Sweetpea - Best Bi/Agouti Bi
We also did well with the others.
National Cavy Club side
Judge: P Wardman
Louie - Best Teddy.
*****************************************************
East Yorkshire 08/05/16 Judge Ken Yates
Hawthorn - Teddy AD Sow - 1st/8
Joy - Teddy AD Sow - 2nd
Jazz - Teddy AD Boar - 1st
Jazz - Non Self Challenge AD - 3rd
Sam - Teddy 5/8 Boar - 2nd
Springel - Teddy 5/8 Sow - 2nd
Candy - Teddy U/5 Sow - 1st
Candy - Non Self Challenge U/5 - 2nd
Candy won best of breed.
*********************************************************
Sheffield & District Cavy Club 27th March
Judge: P. Jackson
Sweetpea - Teddy Bi AD - 1st
Sweetpea - Non Self Challenge AV AD - 1st
Sweetpea - Coated Challenge Adult - 1st
Harriet - Teddy Roan AD - 1st
Joy - Teddy Bi AD - 2nd
Wish - Teddy Solid AD - 2nd
Pablo - Teddy Bi 5/8 - 1st
Pablo - Teddy Non Self Challenge - 2nd
Pablo - Teddy Coated Challenge AV 5/8 - 3rd
Jazz - Teddy Tri 5/8 - 2nd
Passion fruit - Teddy Bi U/5 - 3rd
********************************************
Lincolnshire Cavy Club 26th March
Judge: Adam Collier
Joy - Teddy Tri/Bi AD - 1st
Joy - Coated Challenge AD - 3rd
Sweetpea - Teddy Tri/Bi - 3rd
Wish - Teddy AOC AD - 1st
Harriet - Teddy Roan AD - 2nd
Jazz - Teddy Tri/Bi 5/8 - 3rd
Domino - Teddy Tri/Bi U/5 - 2nd
Passion Fruit - Teddy Tri/Bi U/5 - 3rd
***********************************
East Yorkshire Cavy Club March
Judge: Ken Yates
Jazz - 5/8 Teddy - 1st
Jazz - RESERVE BEST IN SHOW & BEST OF BREED
Candy - Teddy U/5 - 1st
***************************************
Burgess Premier Show 2016 30-31st
Harriet won 3rd best in show
Jazz also did well on the Bradford side.
**************************************
**Show Results 2015**
Doncaster Cavy Club 2015 Judge Brian Millin
Mango - Won BEST IN SHOW
****************************************
Thornton Le Dale Agricultural Show 2015
Joy - Teddy AD - 2nd
Hawthorn - Teddy 5/8 - 1st
Hawthorn - Non Self Challenge 5/8 - 2nd
Hawthorn - Challenge Non Self AA - 2nd
Hawthorn - AV AA Challenge - 3rd
Hawthorn won 3RD BEST IN SHOW
Pablo - AOV U/5 - 1st
Pablo - Non Self Challenge U/5 - 1st
Driffield Agricultural Show 22/07/15
Joy - Teddy AD - 1st
Joy - Non Self Challenge AD - 1st
Joy - Challenge AV AD - 1st
Joy - Non Self Challenge AA - 2nd
Joy - Grand Challenge AV AA - 2nd
Joy won RESERVE BEST IN SHOW
Nimbus - Teddy 5/8 - 1st
Nimbus - Non Self Challenge 5/8 - 3rd
Nimbus - Challenge AA 5/8 - 3rd
Wish - Teddy U/5 - 2nd
***********************************
National Cavy Club Stafford 18/07/15
Angel - BI Teddy - 2nd
Kendrick - Teddy Agouti BI 5/8 - 3rd
Marabou - Teddy Tri 5/8 - 2nd
Fang - Teddy BI U/5 - 1st
Wish - Teddy Solid U/5 - 1st
Nimbus - Teddy Solid 5/8 - 1st
**************************************
Malton Agricultural Show 05/07/15
Angelina - AD AOV - 3rd
Hawthorn - AOV 5/8 - 1st
Wish - AOV U/5 - 1st
Pablo - AOV U/5 - 2nd
Hawthorn - Challenge AA AA - 2nd
***************************************
Burgess Premier Show Harrogate 2015
Honey Suckle - Tri/Agouti Tri AD - 2nd
Honey Suckle - Tri/Agouti Tri Challenge AA - 2nd
Honey Suckle - Best Tri/Agouti Tri AA B/S - 2nd
Honey Suckle - Best Sow - 2nd/36
HONEY SUCKLE WON 3RD BEST IN SHOW OUT OF 73 TEDDIES!
Marabou - Tri/Agouti Tri U/5 - 1st
Marabou - Tri/Agouti Tri U/5 - 2nd/17
Skyfall - Roan/AOC - 2nd
Skyfall - Roan/AOC Challenge - 3rd
Elijah - Roan/AOC - 3rd
Arnie - Solid/Agouti - 1st
Arnie - Solid/Agouti AA - 2nd
Roy - Bi/Agouti Bi - 2nd
Warrior - Tri/Agouti Tri AD- 3rd/6
Warrior - BRADFORD SIDE TEDDY ADULT - 7th/17
****************************************
**Show Results 2014**
Snainton & District Fanciers Society 23/11/14
Judge: A Collier
Katie - Teddy AD - 1st
Comet - Teddy AD - 2nd
Thor - Teddy AD - 3rd
Roy - Teddy U/5 - 1st
Skylar - Teddy U/5 - 2nd
Mr Marabou - Teddy U/5 - 3rd
Katie - Grand Challenge AA AA - 1st
Roy - Grand Challenge AA AA - 2nd
Katie won best Cavy in show.
**************************************
East Yorkshire Fur & Feather 16/11/14
Judge: Ken Yates
Thor - Teddy AD Boar - 1st
Topaz - Teddy AD Sow - 3rd
Roy - 5/8 Teddy Boar - 2nd
Elijah - U/5 Teddy Boar - 1st
Skyler - U/5 Teddy Sow - 1st
Thor - Non Self Challenge AD - 3rd
Skyler - Non Self Challenge U/5 - 3rd
SKYLER WON BEST OF BREED OUT OF 15 TEDDIES!
************************************************************** Burniston Show 25th August 2014
Judge: K Brockhill
Golden Girl - Teddy AD - 1st
Golden Girl - Challenge Non Self AA AV - 2nd
Golden Girl - Sow AV AA - 2nd
Golden Girl - Grand Challenge AV AA - 3rd
GOLDEN GIRL WON 3RD BEST IN SHOW!
Roy - Teddy U/5 - 1st
Starfall - Teddy U/5 - 2nd
*******************************
Egton Show 20th August 2014
Judge: D.Oulton
Honey Suckle - AOV AD - 1st
Honey Suckle - Challenge Non Self AD - 2nd
Honey Suckle - Sow AV AA - 2nd
Honey Suckle - Challenge AV AD - 3rd
HONEY SUCKLE WON 5TH BEST IN SHOW!
Golden Girl - AOV AD - 2nd
Storm - AOV 5/8 - 3rd
Starfall - AOV U/5 - 1st
Starfall - Challenge Non Self U/5 - 1st
Starfall - Challenge AV U/5 - 1st
Starfall - Boar AV AA - 2nd
Starfall - Grand Challenge AV AA - 2nd
STARFALL WON 2ND BEST IN SHOW!
Roy - AOV U/5 - 3rd
*************************************
Thornton le Dale Show 06/08/14
Judge: M.Leigh
Honey Suckle - Teddy AD - 1st/8
Honey Suckle - Non Self Challenge - 2nd
Roy - Teddy U/5 - 1st
Sunflower - Teddy U/5 - 2nd
**************************************
East Yorkshire Fur & Feather Society 16/03/14
Judge: A Collier
Azak - Teddy AD Boar - 1st/4
Beanie - Teddy AD Boar - 3rd/4
Golden Girl - Teddy AD Sow - 2nd/4
Clover - Teddy AD Sow - 3rd/4
Honey Suckle - Teddy U/5 Sow - 1st
Honey Suckle - Teddy U/5 AA - 1st
Storm - Teddy Boar AA/AV - 2nd/15
*************************************
Yorkshire Championship Show KEIGHLEY 12th of April 2014
Judge: Kathy Dudding
Soloman - Class Teddy U/5 - 1st/11
Soloman - Breeders Class U/5 - 2nd
Soloman - Boar U/5 - 2nd/18
Soloman - Chall LH/REX/SATIN/CRESTED/TEDDY - 2nd/30
Tinka - Teddy AD - 3rd/25
"Teddy Cavy Club Side"
Judge: Rex Matthews
Tinka - Teddy Bi/Agouti Bi - 2nd/18
Tinka - Bi/Agouti Bi AD - 2nd/6
Tinka - Bi/Agouti/Bi AA - 2nd/11
Tinka - BEST SOW AA - 3rd/26
Golden Girl - Solid/Agouti Solid AD - 3rd/3
Golden Girl - Solid/Agouti Solid AA - 3rd/3
Arnie - Solid/Agouti Solid AD Boar - 2nd/2
Soloman - Solid/Agouti Solid U/5 - 1st
Soloman - Solid/Agouti Solid AA - 3rd/4
Storm - Bi/Agouti Bi U/5 - 1st
Storm - Bi/Agouti/Bi AA - 3rd/8
Honey Suckle - Tri/Agouti Tri U/5 - 2nd/3
********************************************
Teddy Cavy Club Held At The Harrogate Show 25th-26th January 2014
Judge: Helen McCormick
Tinka - Class AD Bi or Agouti Bi Sow - 1st/6
Tinka - Class AD Bi or Agouti Bi Challenge B/S - 1st/12
Tinka - Class Bi or Agouti Bi Challenge AA - 1st/21
Tinka - Class Best Sow AA - 1st/35
Then Tinka went on to win BEST IN SHOW out of 64 Teddies.
Clover - Class AD Bi or Agouti Bi Sow - 2nd/6
Franklin - Class AD Tri or Agouti Tri Boar - 2nd/4
Azak - Class AD Tri or Agouti Tri Boar - 3rd/4
Celia - Class AD Bi or Agouti Bi Sow - 3rd/6
Trix-Fox - Class 5/8 AOC Sow - 1st/2
Trix-Fox - Class Roan or AOC Challenge AA Sow - 3rd/6
***************************************************************
Burgess Premier Small Animal Show Harrogate 25th-26th January 2014
Judge: Mrs D Nunn
Trix-Fox - Class Teddy AOC 5/8 - 1st/4
Trix-Fox - Class Challenge AV Coated Sow 5/8 - 3rd/28
Trix-Fox - Class Short Coated Challenge 5/8 - 4th/64
Trix-Fox - Class Challenge AV Coated 5/8 - 5th/49
Tinka - Class Teddy Agouti/Tri/Bi AD - 2nd/24
Beanie - Class Teddy Agouti/Tri/Bi/ AD - 6th/24
**************************************************************
**Show Results 2013**
East Yorkshire Fur & Feather Society Kilham 17th November 2013
Judge: P Wardman
CELIA WON BEST OF BREED
Celia - Class AD Teddy Sow - 1st/4
Arnie - Class AD Teddy Boar - 1st/4
Beanie - Class AD Teddy Boar - 2nd/4
Blueberry - Class AD Teddy Boar - 3rd/4
Franklin - Class 5/8 Teddy - 1st
Rupert - Class U/5 Teddy Boar - 1st
Zoey - Class U/5 Teddy Sow - 1st
Diamond - Class U/5 Teddy Sow - 1st
Hansel - Class Self Black AD Boar - 1st
Celia - Non Self Chall AD - 1st/16
Celia - Non Self Chall AA - 2nd/38
Celia - Grand Chall - 3rd/53
Franklin - Non Self Chall 5/8 - 3rd/6
Zoey - Non Self Chall U/5 - 2nd/16
**************************************************
East Yorkshire Fur & Feather Society Kilham 8th September 2013
Judge: Ken Yates
Lady Bird - Class AD Teddy Sow - 1st
Arista - Class AD Teddy Sow - 2nd
Beanie - Class AD Teddy Boar - 1st
Mayfair - Class 5/8 Sow - 1st
Rupert - Class U/5 Boar - 1st
Mocha - Class U/5 Boar - 2nd
Zoey - Class U/5 Sow - 1st
Mayfair - Class Non Self Challenge 5/8 - 3rd
Lady Bird - Non Self Challenge AD - 3rd
Rupert - Non Self Challenge U/5 - 3rd
****************************************************
Thornton Le Dale Agricultural Show 7th August 2013
Judge:
Clover - Class AOV AD - 1st/6
Franklin - Class AOV U/5 - 2nd
****************************************************
Malton Agricultural Show 14th July 2013
Judge: J Thornton
Anubis - Class AOV 5/8 - 2nd
********************************************************
Yorkshire Championship Show Keighley 25th May 2013
Judge: Oliver Joyce
We had a fab day at Keighley, with some good results.
Beanie - Class Teddy AD - 1st out of 15
Lady-Bird - Class Teddy AD - 2nd out of 15
Azak - Class Teddy AD - 3rd out of 15
Beanie - Class AD L.H, Rex, Crested, Satin & Teddy - 1st out of 30
Beanie - Class L.H, Rex, Crested, Satin & Teddy - 1st out of 53
Beanie - Class AA L.H, Rex, Crested, Satin & Teddy - 1st out of 54
Lady-Bird - Class AD Sow L.H, Rex, Crested, Satin & Teddy - 2nd out of 23
******************************************************
East Yorkshire Fur & Feather Society Kilham 21st April 2013
Judge: Tina Tennant
Beanie - Class - Teddy AD Boar - 1st
Beanie - Class - BOAR - 3rd
Azak - Class - Teddy AD Boar - 2nd
Arnie - Class - Teddy AD Boar - 3rd
Just Like Christmas - Class - Teddy AD Sow - 1st
Korah - Class - Teddy 5/8 - 1st
Korah - Class - Non Self Challenge 5/8 - 1st
*******************************************************
East Yorkshire Fur & Feather Society Kilham 17th March 2013
Judge: M Leigh
Beanie - Class - Teddy AD Boar - 1st
Azak - Class - Teddy AD Boar - 2nd
Just Like Christmas - Class - Teddy AD Sow - 2nd
Lady-Bird - Class - Teddy AD Sow - 3rd
Korah - Class - Teddy U/5 Sow - 2nd
*******************************************************
East Yorkshire Fur & Feather Society Kilham 17th February 2013
Judge: Hugh Pashley
Beanie - Class - AD Teddy - 2nd out of 5
Azak - Class - AD Teddy - 3rd out of 5
Clover - Class - 5/8 Teddy - 1st out of 3
Clover - Class - Non Self Challenge - 2nd out of 13
Graymar - Class - 5/8 Teddy - 3rd out of 3
George - Class - Rough Pet - 2nd
*******************************************************
Show Results 2012
Worth Valley Fanciers 1st December 2012
Judge: Jim Fort
Beanie Class - AD Teddy - 1st out of 6
Beanie Class - NON SELF CHALLENGE AD - 2nd out of 18
Beanie Class - NON SELF CHALLENGE AA AV - 3rd out of 60
Clover Class - Teddy U/5 - 2nd out of 8
Clover Class - CHALLENGE AV U/5 - 2nd out of 37
George Class - Pet - 3rd
*******************************************************
Burniston Show 27th August 2012
Judge: M Leigh
Tinka Class - AOV NON SELF AD - 1st
Lady-Bird Class - AOV NON SELF AD - 2nd
Arnie Class - AOV NON SELF 5/8 - 2nd
Abrianna Class - AOV NON SELF U/5 - 1st
Bronze Class - AOV NON SELF U/5 - 2nd
Clover Class - AOV NON SELF U/5 - 3rd
*********************************************************
Thornton-Le-Dale Show 8th August 2012
Judge: Unknown?
Tinka Class - AOV NON SELF AD - 3rd
Heidi Class - AOV NON SELF U/5 - 3rd
*********************************************************
Driffield Show 18th July 2012
Judge: Peter Wardman
Lady-Bird Class AOV AD - 1st
Tinka Class AOV AD - 2nd
Beanie Class AOV AD - 3rd
Arnie Class AOV U/5 - 1st
Izzie Class AOV U/5 - 2nd
Arnie Non Self Challenge U/5 - 1st
Arnie CHALLENGE AV U/5 - 2nd
*********************************************************
Doncaster Cavy Club 20th May 2012
Judge: Shane Ross
Beanie Class - AD Teddy - 1st
Tinka Class - AD Teddy - 2nd
Lady-Bird Class - AD Teddy - 3rd
Arnie Class - U/5 Teddy - 1st
Heidi Class - U/5 Teddy - 2nd
Bamboo Class - U/5 Teddy - 3rd
Beanie Class - Non-self Challenge AD - 2nd out of 8
Beanie Class - GRAND CHALLENGE AV AD - 2ND of 8
Arnie Class - GRAND CHALLENGE AV U/5 - 3rd out of 13
*****************************************************************
Doncaster Cavy Club 25th March 2012
Judge: Heather Henshaw
Lady-Bird Class - 5/8 Teddy - 1st out of 6
Beanie Class - AD Teddy - 2nd out of 11
*****************************************************************
**Show Results For 2011**
Doncaster Show 17th September 2011
Judge: David Collier
Ronnie Class - AD Teddy - 2nd out of 5
Henley Class - U/5 Teddy - 1st out of 6
Lady-Bird Class - U/5 Teddy - 2rd out of 6
Tinka Class - U/5 Teddy - 3nd out of 6
*****************************************************************
Burniston Show 29th August 2011
Ronnie Class - AOV AD - 2nd out of 15
Mr Cheswick Class - AOV AD - 3rd out of 15
Lady-Bird Class - AOV U/5 - 1st out of 5
Beauty Class - AOV U/5 - 2nd out of 5
Tinka Class - AOV U/5 - 3rd out of 5
*****************************************************************
Driffield Show 20th July 2011
Hugo Class - AOV U/5 - 3rd
Iron-Man Class - AOV AD - 3rd
*****************************************************************
Thornton-Le-Dale Show 3rd August 2011
Hugo Class - AOV U/5 - 3rd out of 8
Mr Cheswick Class - AOV AD - 2nd out of 8
Ronnie Class - AOV AD - 3rd out of 8
*****************************************************************
Show Results For 2010
Driffield Show 25th July 2010
Chloe Class - Pet & Pet Smooth - 1st, 1st, Chloe also became best in show pet.
Egbert Class - AOV AD - 2nd out of 6
Peony Class - AOV AD - 3rd out of 6
*****************************************************************
Show Results 2018
********************************************************************
Lincolnshire Cavy Club National Championship Show & Also holding the Teddy Cavy Club 22/09/18
Teddy Cavy Club Results :-
Mable - Roan AD Teddy Sow - 1st/4
Mable - Roan AA Teddy Sow - 1st/9
Mable - Roan AA B/S (Best Roan) - 1st/13
Mable - Best Sow - 1st
MABLE WON BEST IN SHOW OUT OF 66 TEDDIES!
George - Tri AD Teddy - 1st
George - Tri AA Teddy Boar - 1st
George - Tri AA B/S ( Best Tri) - 1st
George - Best Boar - 1st
George won RESERVE BEST IN SHOW!
Fizzle - Roan AD Teddy Boar - 1st
Fizzle - Roan AA Teddy Boar - 1st
Fizzle - Roan AA B/S Teddy - 2nd
Fizzle - Best Boar - 2nd
Fizzle won 4th Best in Show
Murphy - Tri AD Teddy Boar - 2nd
Murphy - Tri AA Boar - 3rd
Haribo - Bi AD Teddy Boar - 3rd
Red - Solid U/5 Teddy Boar - 1st
Red - Solid U/5 AA Boar - 1st
Red - Solid AA B/S - 2nd
Vanilla - Tri U/5 Teddy Boar - 2nd
Vanilla won a Judges Special.
Lincolnshire Cavy Club Results:-
George - Tri/Bi AD Teddy - 1st
George - Coated Challenge AD - 3rd
Mable - Roan AD Teddy - 1st
George won BEST ADULT TEDDY AND BEST TEDDY OVERALL
***************************************************
East Yorkshire Fur & Feather Society 09/09/18
George - Teddy AD Boar - 1st/7
Murphy - Teddy AD Boar - 2nd
Bounty - Teddy AD Boar - 3rd
Mable - Teddy AD Sow - 1st
Chase - Teddy 5/8 - 1st
Brinley - Teddy 5/8 - 2nd
Vanilla - Teddy U/5 - 1st
Red - Teddy U/5 - 2nd
George - Non Self Chall AD - 1st
George - Non Self Chall AA - 1st
George - AA AV Boar - 1st
George - Grand Challenge AA AV - 1st/53
Mable - Non Self Chall AD - 3rd
George won BEST IN SHOW
***********************************************
Thornton Le Dale Show 08/0818
Mable - Teddy AD Sow - 1st/6
George - Teddy AD Boar - 2nd/5
Bounty - 5/8 Teddy - 1st
Murphy - 5/8 Teddy - 2nd
Mable - Non Self Chall AA - 2nd
**************************************************
Driffield Show 18/07/18
**************************************************
East Yorkshire Cavy Club 13/05/18
Pumpkin - Teddy AD Sow - 1st
George - Teddy AD Boar 1st
Mable - Teddy 5/8 Sow - 1st
Bounty - Teddy 5/8 Boar - 1st
Rolo - Teddy U/5 Boar - 1st
Pumpkin - Non Self Chall AD - 2nd
George - Non Self Chall AD - 1st
George - Non Self Chall AA - 1st
George - Boar AA - 1st
George - Grand Chall AA AV - 2nd
(George won Reserve BIS)
Mable - Non Self Chall 5/8 - 1st
Mable - Non Self Chall AA - 2nd
Mable - Sow AA - 3rd
******************************************************
Birmingham Cavy Club 08/04/18 (Holding the Teddy Club)
Pumpkin - Teddy AD Bi/Agouti Bi - 1st (Best Bi/Agouti Bi)
Bounty - Teddy U/5 Tri/Agouti Tri Boar - 1st (Best Boar and best Tri/Agouti Tri)
East Yorkshire Cavy Club 11/03/18
Pumpkin - Teddy AD - 1st
Haribo - Teddy AD - 2nd
Fizzle - Teddy AD - 3rd
Mable - Teddy 5/8 - 1st
Jelly - Teddy U/5 - 1st
Mable - Non Self Chall 5/8 - 1st
Mable - Non Self Chall AA - 1st (Best Non Self)
Mable - Sow AA AV - 2nd
Mable - Grand Chall AA AV - 2nd
(Mable won Best Teddy & Reserve BIS)
Jelly - Non Self Chall U/5 - 2nd
*******************************************************
East Yorkshire Cavy Club 14/02/18
Pumpkin - Teddy AD Sow - 1st
Puzzle - Teddy AD Sow - 2nd
Fizzle - 5/8 Teddy Boar - 1st
George - 5/8 Teddy Boar - 2nd
Maple - U/5 Teddy Sow -2nd
Fizzle - Challenge 5/8 - 2nd
Fizzle - AA Non Self - 3rd
Fizzle won best Teddy
****************************************************
**Show Results 2017**
East Yorkshire Cavy Club 14/05/17
Ronald - Teddy AD Boar - 1st
Basil - Teddy AD Boar - 2nd
Zelda - Teddy 5/8 - 1st
Pumpkin - Teddy 5/8 - 2nd
Popsicle - Teddy U/5 - 1st
Ronald - BOAR AA - 1st
Ronald - Non Self Chal AD - 2nd
Zelda - Non Self Chall 5/8 - 2nd
Popsicle - Non Self Chall U/5 - 1st
Popsicle - Non Self Chall AA - 3rd
Popsicle - SOW AA - 3rd
Popsicle - Grand Challenge - 3rd
POPSICLE got 3rd Best in show
*************************************************************
Sheffield & District Cavy Club 30/04/17
Judge: G Thorpe
Basil - Teddy AD Bi - 1st
Ronald - Teddy AD Bi - 2nd
Secret - Teddy AD Tri - 1st
Pumpkin - Teddy 5/8 Bi - 1st
Pumpkin - Novelty Class (Prettiest sow) - 2nd/24
Zelda - Teddy 5/8 Tri - 1st
Popsicle - Teddy U/5 Tri - 1st
Pumpkin - Coated Challenge 5/8 - 3rd
Zelda - Coated Challenge 5/8 - 1st
Zelda - Non Self Challenge AV 5/8 - 1st
Zelda - Non Self Challenge AV AA - 1st
Zelda - Grand Challenge - 1st/81
Zelda won BEST IN SHOW!
Popsicle - Coated Challenge U/5 - 2nd
Popsicle - Non Self Challenge AV U/5 - 2nd
**************************************************
Sheffield & District Cavy Club
Judge: J Fort
Dolly - Teddy AD Sow - 1st
King - Teddy AD Boar - 1st
Ronald - Teddy 5/8 - 1st
Basil - Teddy 5/8 - 2nd
Zelda - Teddy U/5 - 1st
Pumpkin - Teddy U/5 - 2nd
Dolly - SOW AA - 1st
Dolly - Non Self Challenge AD - 2nd
Dolly - Non Self Challenge AA - 3rd
King - BOAR AA - 3rd
King - Non Self Challenge AD - 3rd
Ronald - Non Self Challenge 5/8 - 1st
Ronald - Non Self Challenge AA - 2nd
Ronald - Grand Challenge - 2nd
RONALD GOT RESERVE BEST IN SHOW
Basil - Non Self Challenge 5/8 - 3rd
Zelda - Sow AA - 2nd
Zelda - Non Self Challenge U/5 - 2nd
**************************************************************************
Lincolnshire Cavy Club March 17
Judge: P.Nunn
Skyler - Teddy AD Roan - 1st
Skyler - Coated Challenge AD - 3rd
King - Teddy Tri/Bi AD - 2nd
Basil - Teddy Agouti Bi/Bi AD - 1st
Ronald - Teddy Agouti Bi/Bi AD - 2nd
Pumpkin - Teddy Bi/Tri 5/8 - 1st
Pumpkin - Teddy Non Self Challenge 5/8 - 1st
Pumpkin - Challenge AV 5/8 - 1st/50
Pumpkin - Coated Challenge 5/8 - 1st
Pumpkin - Best Non Self AA - 2nd
Pumpkin - Grand Challenge AA AV - 3rd/154
Pumpkin won 3rd BIS out of 154
Judge: P.Wardman (Teddy Side)
We also did well on the Teddy Cavy Club side,
winning Best Tri/Agouti Tri with Dolly Mixture and Ronald winning judges special.
East Yorkshire Fur & Feather Society
Judge: Adam Collier
Icing - Teddy AD - 1st
Florentina - Teddy AD - 2nd
Ronald - Teddy 5/8 - 1st
Basil - Teddy 5/8 - 2nd
Pumpkin - Teddy U/5 - 1st
Zelda - Teddy U/5 - 2nd
Mr Darcy - Long Haired 5/8 - 1st
Magic Moments - Long Haired 5/8 - 2nd
Icing WON BEST OF BREED.
Icing - Non Self Challenge AD - 2nd
Ronald - Non Self 5/8 - 3rd
Pumpkin - Non Self U/5 - 2nd
Mr Darcy - Non Self 5/8 - 2nd
Mr Darcy - Boar AA AV - 3rd
*************************************************************
**Show Results 2016**
Sheffield & District Cavy Club
Louie - Teddy AD Boar - 1st
Honey-Suckle - Teddy AD Sow - 1st
Zeb - Teddy AD Sow - 2nd
Icing - Teddy 5/8 - 1st
Big Bertha - Teddy 5/8 - 2nd
Jericho - Teddy U/5 - 1st
Humour - Teddy U/5 - 2nd
McFlurry - Alpaca 5/8 - 1st
McFlurry - Long Haired Challenge 5/8 - 1st
McFlurry - Non Self Challenge AV 5/8 - 1st
McFurry - Non Self Challenge AV AA - 2nd
Jericho - Coated Challenge U/5 - 1st
Jericho - Non Self Challenge U/5 AA - 1st
***************************************************************
Durham & Northumberland CC 13/11/16
Louie - Teddy AD - 1st
Zeb - Teddy AD - 2nd
Honey Suckle - Teddy AD - 3rd
Louie - Non Self Challenge AD - 1st
Louie - Non Self Challenge AA - 1st
Louie - Boar Challenge AA AV - 1st
Louie - Challenge AA AV - 1st
Louie - Coated Challenge AD - 1st
Louie - Grand Challenge AA AA - 1st
Louie WON BEST IN SHOW! OUT OF 61
Icing - Teddy 5/8 - 1st
Icing - Non Self 5/8 - 1st
Icing - Sow Challenge AA - 1st
Icing - Non Self Challenge 5/8 - 1st
Icing - Coated Challenge 5/8 - 1st
Icing - Challenge AA AA - 2nd
Icing - Grand Challenge AA AV - 2nd
Icing WON RESERVE BEST IN SHOW
Humour - Teddy U/5 - 1st
Humour - Non Self U/5 - 1st
Humour - Coated Challenge U/5 - 1st
Humour - Non Self Challenge U/5 -1st
King - Teddy U/5 - 2nd
Foxy Feeling - Teddy U/5 - 3rd
********************************************************
Worth Valley Fanciers 01/10/16
Judge: S Davies
Honey Suckle - Teddy AD - 1st
Sweetpea - Teddy AD - 2nd
Jazz - Teddy AD - 3rd
Icing - Teddy 5/8 - 1st
Flower - Teddy U/5 - 3rd
Honey Suckle - Non Self Challenge AD - 3rd
Honey Suckle - Non Self Challenge AA - 3rd
Honey Suckle won Best Teddy Overall
*********************************************************
East Yorkshire Cavy Fanciers 11/09/16
Judge: P Jackson
Jazz - Teddy AD Boar - 1st
Louie - Teddy AD Boar - 2nd
Sweetpea - Teddy AD Sow - 1st
Icing - Teddy U/5 Sow - 1st
Icing - Non Self Challenge U/5 - 2nd
Malcourone - Teddy U/5 Boar - 2nd
Mcflurry - Long Haired 5/8 - 1st
McFlurry - Non Self Challenge 5/8 - 1st
McFlurry - Non Self Challenge AV AA - 3rd
McFlurry - Boar AV AA - 1st
McFlurry - Grand Challenge AV AA - 3rd (3rd BIS)
Sweetpea - Non self Challenge AD - 1st
Sweetpea - Non Self Challenge AV AA - 1st
Sweetpea - Sow AA AV - 1st
Sweetpea - Grand Challenge AV AA - 1st
BEST IN SHOW FOR SWEET PEA!
**********************************************
Wolsingham & Wear Valley Agricultural Show
Jazz - Teddy Adult - 1st
Louie - Teddy Adult - 2nd
Honey-Suckle - Teddy Adult - 3rd
Icing - Teddy U/5 - 1st
Dolly Mixture - Teddy U/5 - 2nd
McFlurry - Long Haired 5/8 - 1st
Jazz - N/Self Challenge Adult - 2nd
Jazz - Boar AV AA - 2nd
Doll-Mixture - N/Self Breeders U/5 - 2nd
Dolly-Mixture - N/Self Challenge U/5 - 2nd
McFlurry - N/Self Challenge 5/8 - 1st
McFlurry - Boar AV AA - 1st
Icing - N/Self Breeders U/5 - 1st
Icing - N/Self Challenge U/5 - 1st
Icing - Sow AV AA - 1st
Icing - Grand Challenge AV AA - 1st
Icing won BEST IN SHOW!
******************************************************
Burniston Agricultural Show
Jazz - Teddy Adult - 1st
Louie - Teddy Adult - 2nd
Dolly Mixture - Teddy U/5 - 1st
Icing - Teddy U/5 - 3rd
Dolly - Non self Challenege AV AA - 2nd
Dolly - Sow AV AA - 2nd
Dolly - Grand Challenge AV AA - 3rd (3rd BIS)
Jazz - Non Self Challenge AV AA - 1st
Jazz - Boar AV AA - 1st
Jazz - Grand Challenge AV AA - 1st
JAZZ WON BIS !!!!
*********************************************************
Egton Agricultural Show 25/08/16 Judge: M.Oulton
Honey-Suckle - Teddy Adult - 1st/14
Sweet Pea - Teddy Adult - 2nd/14
Louie - Teddy Adult - 3rd/14
Bean - Teddy U/5 - 2nd/10
Icing - Teddy U/5 - 3rd/10
Honey-Suckle - Challenge Non-Self AD - 1st
Honey-Suckle - Challenge AV AD - 1st
Honey-Suckle - Grand Challenge AV AA - 1st
Honey-Suckle - SOW AV AA - 1st
Honey-Suckle WON BEST IN SHOW!
***************************************************
Sheffield & District 18/07/16 Judge Brian Millin
We won most of the coloured classes along with winning Best non self AV U/5 with one of the young boars.
***************************************************
National Cavy Club Birmingham 16/07/16
Teddy Cavy Club Judge: Paul Conway
Joy - Best roan/Aoc
Sweetpea - Best Bi/Agouti Bi
We also did well with the others.
National Cavy Club side
Judge: P Wardman
Louie - Best Teddy.
*****************************************************
East Yorkshire 08/05/16 Judge Ken Yates
Hawthorn - Teddy AD Sow - 1st/8
Joy - Teddy AD Sow - 2nd
Jazz - Teddy AD Boar - 1st
Jazz - Non Self Challenge AD - 3rd
Sam - Teddy 5/8 Boar - 2nd
Springel - Teddy 5/8 Sow - 2nd
Candy - Teddy U/5 Sow - 1st
Candy - Non Self Challenge U/5 - 2nd
Candy won best of breed.
*********************************************************
Sheffield & District Cavy Club 27th March
Judge: P. Jackson
Sweetpea - Teddy Bi AD - 1st
Sweetpea - Non Self Challenge AV AD - 1st
Sweetpea - Coated Challenge Adult - 1st
Harriet - Teddy Roan AD - 1st
Joy - Teddy Bi AD - 2nd
Wish - Teddy Solid AD - 2nd
Pablo - Teddy Bi 5/8 - 1st
Pablo - Teddy Non Self Challenge - 2nd
Pablo - Teddy Coated Challenge AV 5/8 - 3rd
Jazz - Teddy Tri 5/8 - 2nd
Passion fruit - Teddy Bi U/5 - 3rd
********************************************
Lincolnshire Cavy Club 26th March
Judge: Adam Collier
Joy - Teddy Tri/Bi AD - 1st
Joy - Coated Challenge AD - 3rd
Sweetpea - Teddy Tri/Bi - 3rd
Wish - Teddy AOC AD - 1st
Harriet - Teddy Roan AD - 2nd
Jazz - Teddy Tri/Bi 5/8 - 3rd
Domino - Teddy Tri/Bi U/5 - 2nd
Passion Fruit - Teddy Tri/Bi U/5 - 3rd
***********************************
East Yorkshire Cavy Club March
Judge: Ken Yates
Jazz - 5/8 Teddy - 1st
Jazz - RESERVE BEST IN SHOW & BEST OF BREED
Candy - Teddy U/5 - 1st
***************************************
Burgess Premier Show 2016 30-31st
Harriet won 3rd best in show
Jazz also did well on the Bradford side.
**************************************
**Show Results 2015**
Doncaster Cavy Club 2015 Judge Brian Millin
Mango - Won BEST IN SHOW
****************************************
Thornton Le Dale Agricultural Show 2015
Joy - Teddy AD - 2nd
Hawthorn - Teddy 5/8 - 1st
Hawthorn - Non Self Challenge 5/8 - 2nd
Hawthorn - Challenge Non Self AA - 2nd
Hawthorn - AV AA Challenge - 3rd
Hawthorn won 3RD BEST IN SHOW
Pablo - AOV U/5 - 1st
Pablo - Non Self Challenge U/5 - 1st
Driffield Agricultural Show 22/07/15
Joy - Teddy AD - 1st
Joy - Non Self Challenge AD - 1st
Joy - Challenge AV AD - 1st
Joy - Non Self Challenge AA - 2nd
Joy - Grand Challenge AV AA - 2nd
Joy won RESERVE BEST IN SHOW
Nimbus - Teddy 5/8 - 1st
Nimbus - Non Self Challenge 5/8 - 3rd
Nimbus - Challenge AA 5/8 - 3rd
Wish - Teddy U/5 - 2nd
***********************************
National Cavy Club Stafford 18/07/15
Angel - BI Teddy - 2nd
Kendrick - Teddy Agouti BI 5/8 - 3rd
Marabou - Teddy Tri 5/8 - 2nd
Fang - Teddy BI U/5 - 1st
Wish - Teddy Solid U/5 - 1st
Nimbus - Teddy Solid 5/8 - 1st
**************************************
Malton Agricultural Show 05/07/15
Angelina - AD AOV - 3rd
Hawthorn - AOV 5/8 - 1st
Wish - AOV U/5 - 1st
Pablo - AOV U/5 - 2nd
Hawthorn - Challenge AA AA - 2nd
***************************************
Burgess Premier Show Harrogate 2015
Honey Suckle - Tri/Agouti Tri AD - 2nd
Honey Suckle - Tri/Agouti Tri Challenge AA - 2nd
Honey Suckle - Best Tri/Agouti Tri AA B/S - 2nd
Honey Suckle - Best Sow - 2nd/36
HONEY SUCKLE WON 3RD BEST IN SHOW OUT OF 73 TEDDIES!
Marabou - Tri/Agouti Tri U/5 - 1st
Marabou - Tri/Agouti Tri U/5 - 2nd/17
Skyfall - Roan/AOC - 2nd
Skyfall - Roan/AOC Challenge - 3rd
Elijah - Roan/AOC - 3rd
Arnie - Solid/Agouti - 1st
Arnie - Solid/Agouti AA - 2nd
Roy - Bi/Agouti Bi - 2nd
Warrior - Tri/Agouti Tri AD- 3rd/6
Warrior - BRADFORD SIDE TEDDY ADULT - 7th/17
****************************************
**Show Results 2014**
Snainton & District Fanciers Society 23/11/14
Judge: A Collier
Katie - Teddy AD - 1st
Comet - Teddy AD - 2nd
Thor - Teddy AD - 3rd
Roy - Teddy U/5 - 1st
Skylar - Teddy U/5 - 2nd
Mr Marabou - Teddy U/5 - 3rd
Katie - Grand Challenge AA AA - 1st
Roy - Grand Challenge AA AA - 2nd
Katie won best Cavy in show.
**************************************
East Yorkshire Fur & Feather 16/11/14
Judge: Ken Yates
Thor - Teddy AD Boar - 1st
Topaz - Teddy AD Sow - 3rd
Roy - 5/8 Teddy Boar - 2nd
Elijah - U/5 Teddy Boar - 1st
Skyler - U/5 Teddy Sow - 1st
Thor - Non Self Challenge AD - 3rd
Skyler - Non Self Challenge U/5 - 3rd
SKYLER WON BEST OF BREED OUT OF 15 TEDDIES!
************************************************************** Burniston Show 25th August 2014
Judge: K Brockhill
Golden Girl - Teddy AD - 1st
Golden Girl - Challenge Non Self AA AV - 2nd
Golden Girl - Sow AV AA - 2nd
Golden Girl - Grand Challenge AV AA - 3rd
GOLDEN GIRL WON 3RD BEST IN SHOW!
Roy - Teddy U/5 - 1st
Starfall - Teddy U/5 - 2nd
*******************************
Egton Show 20th August 2014
Judge: D.Oulton
Honey Suckle - AOV AD - 1st
Honey Suckle - Challenge Non Self AD - 2nd
Honey Suckle - Sow AV AA - 2nd
Honey Suckle - Challenge AV AD - 3rd
HONEY SUCKLE WON 5TH BEST IN SHOW!
Golden Girl - AOV AD - 2nd
Storm - AOV 5/8 - 3rd
Starfall - AOV U/5 - 1st
Starfall - Challenge Non Self U/5 - 1st
Starfall - Challenge AV U/5 - 1st
Starfall - Boar AV AA - 2nd
Starfall - Grand Challenge AV AA - 2nd
STARFALL WON 2ND BEST IN SHOW!
Roy - AOV U/5 - 3rd
*************************************
Thornton le Dale Show 06/08/14
Judge: M.Leigh
Honey Suckle - Teddy AD - 1st/8
Honey Suckle - Non Self Challenge - 2nd
Roy - Teddy U/5 - 1st
Sunflower - Teddy U/5 - 2nd
**************************************
East Yorkshire Fur & Feather Society 16/03/14
Judge: A Collier
Azak - Teddy AD Boar - 1st/4
Beanie - Teddy AD Boar - 3rd/4
Golden Girl - Teddy AD Sow - 2nd/4
Clover - Teddy AD Sow - 3rd/4
Honey Suckle - Teddy U/5 Sow - 1st
Honey Suckle - Teddy U/5 AA - 1st
Storm - Teddy Boar AA/AV - 2nd/15
*************************************
Yorkshire Championship Show KEIGHLEY 12th of April 2014
Judge: Kathy Dudding
Soloman - Class Teddy U/5 - 1st/11
Soloman - Breeders Class U/5 - 2nd
Soloman - Boar U/5 - 2nd/18
Soloman - Chall LH/REX/SATIN/CRESTED/TEDDY - 2nd/30
Tinka - Teddy AD - 3rd/25
"Teddy Cavy Club Side"
Judge: Rex Matthews
Tinka - Teddy Bi/Agouti Bi - 2nd/18
Tinka - Bi/Agouti Bi AD - 2nd/6
Tinka - Bi/Agouti/Bi AA - 2nd/11
Tinka - BEST SOW AA - 3rd/26
Golden Girl - Solid/Agouti Solid AD - 3rd/3
Golden Girl - Solid/Agouti Solid AA - 3rd/3
Arnie - Solid/Agouti Solid AD Boar - 2nd/2
Soloman - Solid/Agouti Solid U/5 - 1st
Soloman - Solid/Agouti Solid AA - 3rd/4
Storm - Bi/Agouti Bi U/5 - 1st
Storm - Bi/Agouti/Bi AA - 3rd/8
Honey Suckle - Tri/Agouti Tri U/5 - 2nd/3
********************************************
Teddy Cavy Club Held At The Harrogate Show 25th-26th January 2014
Judge: Helen McCormick
Tinka - Class AD Bi or Agouti Bi Sow - 1st/6
Tinka - Class AD Bi or Agouti Bi Challenge B/S - 1st/12
Tinka - Class Bi or Agouti Bi Challenge AA - 1st/21
Tinka - Class Best Sow AA - 1st/35
Then Tinka went on to win BEST IN SHOW out of 64 Teddies.
Clover - Class AD Bi or Agouti Bi Sow - 2nd/6
Franklin - Class AD Tri or Agouti Tri Boar - 2nd/4
Azak - Class AD Tri or Agouti Tri Boar - 3rd/4
Celia - Class AD Bi or Agouti Bi Sow - 3rd/6
Trix-Fox - Class 5/8 AOC Sow - 1st/2
Trix-Fox - Class Roan or AOC Challenge AA Sow - 3rd/6
***************************************************************
Burgess Premier Small Animal Show Harrogate 25th-26th January 2014
Judge: Mrs D Nunn
Trix-Fox - Class Teddy AOC 5/8 - 1st/4
Trix-Fox - Class Challenge AV Coated Sow 5/8 - 3rd/28
Trix-Fox - Class Short Coated Challenge 5/8 - 4th/64
Trix-Fox - Class Challenge AV Coated 5/8 - 5th/49
Tinka - Class Teddy Agouti/Tri/Bi AD - 2nd/24
Beanie - Class Teddy Agouti/Tri/Bi/ AD - 6th/24
**************************************************************
**Show Results 2013**
East Yorkshire Fur & Feather Society Kilham 17th November 2013
Judge: P Wardman
CELIA WON BEST OF BREED
Celia - Class AD Teddy Sow - 1st/4
Arnie - Class AD Teddy Boar - 1st/4
Beanie - Class AD Teddy Boar - 2nd/4
Blueberry - Class AD Teddy Boar - 3rd/4
Franklin - Class 5/8 Teddy - 1st
Rupert - Class U/5 Teddy Boar - 1st
Zoey - Class U/5 Teddy Sow - 1st
Diamond - Class U/5 Teddy Sow - 1st
Hansel - Class Self Black AD Boar - 1st
Celia - Non Self Chall AD - 1st/16
Celia - Non Self Chall AA - 2nd/38
Celia - Grand Chall - 3rd/53
Franklin - Non Self Chall 5/8 - 3rd/6
Zoey - Non Self Chall U/5 - 2nd/16
**************************************************
East Yorkshire Fur & Feather Society Kilham 8th September 2013
Judge: Ken Yates
Lady Bird - Class AD Teddy Sow - 1st
Arista - Class AD Teddy Sow - 2nd
Beanie - Class AD Teddy Boar - 1st
Mayfair - Class 5/8 Sow - 1st
Rupert - Class U/5 Boar - 1st
Mocha - Class U/5 Boar - 2nd
Zoey - Class U/5 Sow - 1st
Mayfair - Class Non Self Challenge 5/8 - 3rd
Lady Bird - Non Self Challenge AD - 3rd
Rupert - Non Self Challenge U/5 - 3rd
****************************************************
Thornton Le Dale Agricultural Show 7th August 2013
Judge:
Clover - Class AOV AD - 1st/6
Franklin - Class AOV U/5 - 2nd
****************************************************
Malton Agricultural Show 14th July 2013
Judge: J Thornton
Anubis - Class AOV 5/8 - 2nd
********************************************************
Yorkshire Championship Show Keighley 25th May 2013
Judge: Oliver Joyce
We had a fab day at Keighley, with some good results.
Beanie - Class Teddy AD - 1st out of 15
Lady-Bird - Class Teddy AD - 2nd out of 15
Azak - Class Teddy AD - 3rd out of 15
Beanie - Class AD L.H, Rex, Crested, Satin & Teddy - 1st out of 30
Beanie - Class L.H, Rex, Crested, Satin & Teddy - 1st out of 53
Beanie - Class AA L.H, Rex, Crested, Satin & Teddy - 1st out of 54
Lady-Bird - Class AD Sow L.H, Rex, Crested, Satin & Teddy - 2nd out of 23
******************************************************
East Yorkshire Fur & Feather Society Kilham 21st April 2013
Judge: Tina Tennant
Beanie - Class - Teddy AD Boar - 1st
Beanie - Class - BOAR - 3rd
Azak - Class - Teddy AD Boar - 2nd
Arnie - Class - Teddy AD Boar - 3rd
Just Like Christmas - Class - Teddy AD Sow - 1st
Korah - Class - Teddy 5/8 - 1st
Korah - Class - Non Self Challenge 5/8 - 1st
*******************************************************
East Yorkshire Fur & Feather Society Kilham 17th March 2013
Judge: M Leigh
Beanie - Class - Teddy AD Boar - 1st
Azak - Class - Teddy AD Boar - 2nd
Just Like Christmas - Class - Teddy AD Sow - 2nd
Lady-Bird - Class - Teddy AD Sow - 3rd
Korah - Class - Teddy U/5 Sow - 2nd
*******************************************************
East Yorkshire Fur & Feather Society Kilham 17th February 2013
Judge: Hugh Pashley
Beanie - Class - AD Teddy - 2nd out of 5
Azak - Class - AD Teddy - 3rd out of 5
Clover - Class - 5/8 Teddy - 1st out of 3
Clover - Class - Non Self Challenge - 2nd out of 13
Graymar - Class - 5/8 Teddy - 3rd out of 3
George - Class - Rough Pet - 2nd
*******************************************************
Show Results 2012
Worth Valley Fanciers 1st December 2012
Judge: Jim Fort
Beanie Class - AD Teddy - 1st out of 6
Beanie Class - NON SELF CHALLENGE AD - 2nd out of 18
Beanie Class - NON SELF CHALLENGE AA AV - 3rd out of 60
Clover Class - Teddy U/5 - 2nd out of 8
Clover Class - CHALLENGE AV U/5 - 2nd out of 37
George Class - Pet - 3rd
*******************************************************
Burniston Show 27th August 2012
Judge: M Leigh
Tinka Class - AOV NON SELF AD - 1st
Lady-Bird Class - AOV NON SELF AD - 2nd
Arnie Class - AOV NON SELF 5/8 - 2nd
Abrianna Class - AOV NON SELF U/5 - 1st
Bronze Class - AOV NON SELF U/5 - 2nd
Clover Class - AOV NON SELF U/5 - 3rd
*********************************************************
Thornton-Le-Dale Show 8th August 2012
Judge: Unknown?
Tinka Class - AOV NON SELF AD - 3rd
Heidi Class - AOV NON SELF U/5 - 3rd
*********************************************************
Driffield Show 18th July 2012
Judge: Peter Wardman
Lady-Bird Class AOV AD - 1st
Tinka Class AOV AD - 2nd
Beanie Class AOV AD - 3rd
Arnie Class AOV U/5 - 1st
Izzie Class AOV U/5 - 2nd
Arnie Non Self Challenge U/5 - 1st
Arnie CHALLENGE AV U/5 - 2nd
*********************************************************
Doncaster Cavy Club 20th May 2012
Judge: Shane Ross
Beanie Class - AD Teddy - 1st
Tinka Class - AD Teddy - 2nd
Lady-Bird Class - AD Teddy - 3rd
Arnie Class - U/5 Teddy - 1st
Heidi Class - U/5 Teddy - 2nd
Bamboo Class - U/5 Teddy - 3rd
Beanie Class - Non-self Challenge AD - 2nd out of 8
Beanie Class - GRAND CHALLENGE AV AD - 2ND of 8
Arnie Class - GRAND CHALLENGE AV U/5 - 3rd out of 13
*****************************************************************
Doncaster Cavy Club 25th March 2012
Judge: Heather Henshaw
Lady-Bird Class - 5/8 Teddy - 1st out of 6
Beanie Class - AD Teddy - 2nd out of 11
*****************************************************************
**Show Results For 2011**
Doncaster Show 17th September 2011
Judge: David Collier
Ronnie Class - AD Teddy - 2nd out of 5
Henley Class - U/5 Teddy - 1st out of 6
Lady-Bird Class - U/5 Teddy - 2rd out of 6
Tinka Class - U/5 Teddy - 3nd out of 6
*****************************************************************
Burniston Show 29th August 2011
Ronnie Class - AOV AD - 2nd out of 15
Mr Cheswick Class - AOV AD - 3rd out of 15
Lady-Bird Class - AOV U/5 - 1st out of 5
Beauty Class - AOV U/5 - 2nd out of 5
Tinka Class - AOV U/5 - 3rd out of 5
*****************************************************************
Driffield Show 20th July 2011
Hugo Class - AOV U/5 - 3rd
Iron-Man Class - AOV AD - 3rd
*****************************************************************
Thornton-Le-Dale Show 3rd August 2011
Hugo Class - AOV U/5 - 3rd out of 8
Mr Cheswick Class - AOV AD - 2nd out of 8
Ronnie Class - AOV AD - 3rd out of 8
*****************************************************************
Show Results For 2010
Driffield Show 25th July 2010
Chloe Class - Pet & Pet Smooth - 1st, 1st, Chloe also became best in show pet.
Egbert Class - AOV AD - 2nd out of 6
Peony Class - AOV AD - 3rd out of 6
*****************************************************************